Główne Miasto i inne gdańskie atrakcje

Gdańsk to miasto o ponad tysiącletniej historii, która kształtowała się pod wpływem różnych kultur. Wspaniała zabytkowa architektura i niezwykły klimat starych uliczek wabią turystów, nie tylko z Polski. Bogata baza noclegowa, rozrywkowa i kulturalna gwarantuje udany wypoczynek i zapewnia noclegi – najtaniej tutaj: meteor-turystyka.pl. Gdańsk to serce województwa pomorskiego oraz centrum kulturalne i naukowe północnej Polski.

Stare Miasto to najstarsza część Gdańska, często mylona przez turystów z Głównym Miastem, gdzie znajduje się najwięcej atrakcji i zabytków. Nie oznacza to jednak, że Stare Miasto nie jest warte zwiedzania. To właśnie tutaj znajduje się ratusz zbudowany w stylu manieryzmu niderlandzkiego w 1589 roku oraz Wielki Młyn wodny z 1350 roku, położony na wyspie kanału Raduni. Do Starego Miasta należy również budynek Dworca Gdańska Głównego, który wita przyjezdnych, podróżujących koleją. Historyczne miasta mają wielu zwolenników, przyciąga między innymi tajemniczość i majestatyczność zabudowań, oprócz Gdańska taką sławą cieszy się również Poznań.

To właśnie w Głównym Mieście znajduje się ulica Długa i Targ Długi – najpiękniejsze i najbardziej klimatyczne miejsca Gdańska, tworzące Trakt Królewski, gdzie w otoczeniu pięknych budynków czuć atmosferę dawnych czasów. Oba miejsca rozpoczynają się przy Złotej Bramie, a kończą przy Bramie Zielonej. Jest to część miasta zamieszkała niegdyś przez najbogatszych mieszczan, stąd znajduje się tu tak wiele zachowanych pięknych i okazałych kamienic oraz Dwór Artusa – miejsce spotkań bogatych kupców i rzemieślników.

W tym obszarze znajduje się ratusz Głównego Miasta z 83-metrową wieżą, górującą dumnie nad okolicą. Niesamowite wrażenie robi Bazylika Mariacka, największy na świecie kościół zbudowany z cegły. Pozostałe ulice położone równolegle do Drogi Królewskiej wiodą ku Motławie, a najpiękniejsza z nich to ulica Mariacka z charakterystycznymi przedprożami i licznymi galeriami bursztynu, złota Bałtyku.

Ulica Piwna w sezonie letnim wabi turystów licznymi ogródkami piwnymi i restauracjami. Miejscem licznych imprez kulturalnych jest Targ Węglowy, na którym znajduje się Wieża Więzienna z Katownią – obiekty powstałe w XIV wieku. Jeden dzień to za mało, by zwiedzić wszystkie zabytkowe obiekty w Głównym Miście. Watro zatrzymać się w Gdańsku na kilka dni, by zobaczyć wnętrza wspaniałych kamienic i innych budynków, które są w większości otwarte dla turystów. Wieczory natomiast warto spędzić w urokliwych kafejkach, słuchając pięknej muzyki i obserwując życie w mieście po zmierzchu.

Jedno przemyślenie nt. „Główne Miasto i inne gdańskie atrakcje

  1. W Gdańsku jest multum atrakcji, nie sposób się tam nudzić, więc warto zarezerwować nocleg na wakacje właśnie tam i trochę pozwiedzać:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>