Ropa, przyroda, architektura: gorlickie wizytówki

Gorlice to nie tylko perły architektury i szlak ropy naftowej, to także wspaniałe miejsca, gdzie można obcować z przyrodą i naturą. Taką możliwość zapewniają między innymi szlaki turystyczne zarówno te piesze, jak i rowerowe. Szlaki w regionie to szlak: żółty, niebieski, zielony o różnej długości i trudności. Na turystów czeka również szlak kodami QR. Załatwmy więc dogodne warunki noclegowe, wybierzmy się tam na urlop i zwiedzanie tych okolic.

Gorlice, mimo że nie biorą udziału w konkursach Guinnessa na naj… mają kilka najstarszych bądź największych rzeczy. Pierwszą z nich jest jeden z najstarszych w Polsce parów miejskich. Park powstał na przełomie 1899-1900 z inicjatywy Wojciecha Biechońskiego – ówczesnego burmistrza Gorlic. Jego powierzchnia to ponad 20 hektarów, a jego największą atrakcją jest most nad rzeką Ropą. W parku znajduje się niezbędna infrastruktura dla odpoczynku zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Obok parku na mieszkańców i turystów czeka gorlicki kompleks sportowo-rekreacyjny: stadion, baseny, lodowisko, korty tenisowe, hala sportowa, skatepark.

Inne z naj to: najstarszy zachowany w Polsce szpital w Bieczu, który swój początek datuje na 1480 rok, kiedy to z inicjatywy królowej Jadwigi powstał na mocy przywilejów. Kolejne naj to bez wątpienia pierwsza na świecie latarnia uliczna zasilana ropą naftową, kolejne na to pierwszy na świecie szyb naftowy oraz związana z nim tradycja wydobywania tego cennego kruszcu.

Na szczególną uwagę z racji rangi i sławy zasługuje niedaleko oddalony od Gorlic Biecz, nazwany małym Krakowem. W Bieczu koniecznie trzeba zobaczyć budynki z wielowiekowa tradycją, zważając na fakt, iż to miasto było w latach swojej świetności jednym z największych w Polsce, było również miejscem chętnie odwiedzanym przez królów z dynastii Piastów i Jagiellonów. W Bieczu warto zobaczyć m.in.: renesansową kamienicę zwaną Domem z basztą, która zwieńczona jest attyką. Do kamienicy przylega średniowieczna baszta obronna. Na chwilę obecną kamienica jest siedzibą Muzeum Ziemi Bieckiej, ze zbiorami poświęconymi aptekarstwu. Inne ciekawe miejsca w Bieczu to bez wątpienia Kolegiata Bożego Ciała, która sięga swoimi korzeniami epoki średniowiecza i jest niebywałym przykładem architektury romańskiej, ale dzięki wielokrotnym remontom posiada również elementy gotyckie, renesansowe i barokowe. Będąc w Gorlicach, bez wątpienia po tym krótkim zarysie warto, a nawet trzeba wybrać się do Biecza i zobaczyć te wspaniałe zabytki architektury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>