Śladami historii Poznania

Poznań, dzisiaj piąte co do wielkości miasto w Polsce, może poszczycić się bogatą historią, sięgającą pierwszych władców Polski, a także obejmującą czasy późniejsze. Stąd też nie brakuje tu dostępnych do zwiedzania zabytków. Najdawniejszych czasów sięga Ostrów Tumski, wyspa na rzece Warcie, u ujścia Cybiny, na którą prowadzi Most Biskupa Jordana. W tym miejscu znajduje się katedra św. Apostołów Piotra i Pawła, jedna z najstarszych w Polsce, z dostępnymi do zwiedzania podziemiami. Odsłonięte dawne grobowce według części archeologów kryją szczątki Mieszka I i Bolesława Chrobrego, pochowanych zostało tutaj także kilku późniejszych władców. W sąsiedztwie katedry znajduje się kościół  Najświętszej Marii Panny wybudowany w XV wieku oraz budynek Akademii Lubrańskiego – dziś Muzeum Archidiecezjalne.

Nad brzegiem Cybiny zobaczymy też biały modernistyczny budynek połączony kładką z fragmentem dawnej twierdzy, Śluzą Katedralną po drugiej stronie rzeki. To Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania. Zamiast gablot z muzealną ekspozycją, o początkach polskiej państwowości, danym wyglądzie i roli tego miejsca opowiada multimedialna ekspozycja, którą można zwiedzać indywidualnie, z grupą lub specjalną ścieżką edukacyjną dla dzieci. Jeżeli chcemy natomiast zobaczyć autentyczne, fizyczne ślady historii, fragmenty danego grodu i przedmioty odkryte w trakcie wykopalisk zobaczyć można w pobliskim Rezerwacie Archeologicznym Genius Loci, w filii Muzeum Archeologicznego. Warto też odwiedzić macierzystą placówkę przy ul. Wodnej, jak też makiety dawnego Poznania w podziemiach klasztoru franciszkanów.

Niedaleko Starego Rynku znajduje się również Góra Przemysła z odbudowanym w dużym stopniu Zamkiem Królewskim. Zwiedzający mogą wejść na wieżę, skąd rozciąga się panorama miasta, jak i zobaczyć wystawę związaną z Przemysłem II, historią zamku i Orłem Białym. Na zwiedzanie Poznania dobrze jest przeznaczyć kilka dni. Muzea i historia średniowiecza to jednak tylko część rzeczy, jakie można tu zobaczyć, jest jeszcze bogata historia czasów zaborów i tradycji bambrów – niemieckich osadników, którzy przywieźli do Wielkopolski swoją architekturę i zwyczaje, dzieje XIX- i XX-wieczne, a także wiele współczesnych wartych uwagi miejsc. Turyści znajdą tutaj liczne obiekty, od najbardziej luksusowych po domy studenckie, oferujących nocowanie {więcej ➣ noclegi Poznań}. Miasto zapewnia też pełne życia restauracje i kawiarnie na starówce, zielone parki, wiele obiektów sportowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>