Turystyka lecznicza i pijalnie wód – Iwonicz Zdrój

Można się długo zastanawiać nad wyborem miejsca na spędzenie ferii z rodziną, chociaż w zasadzie wybór dotyczy tylko dwóch opcji. Turyści jeżdżą bowiem albo w to samo miejsce, wierni dotychczasowym doświadczeniom, albo wybierają opcję przeciwną, szukając turystycznych nowości (gdyby ktoś jeszcze nie był, polecamy urokliwe Krościenko). W Polsce panuje zdecydowanie drugi trend, dlatego osobom, które szukają miejsca na zimowy wyjazd, warto polecić malowniczą scenerię Iwonicza Zdroju.

Turystyczny Iwonicz

Bezsprzecznie, główną cechą Iwonicza Zdroju jest jego charakter uzdrowiskowy, jednak to nie oznacza, że tutejsza baza noclegowa (meteor-turystyka.pl) ogranicza się wyłącznie do kuracjuszy i rezydentów licznych sanatoriów. W czasie zimy, ich liczba jest nawet o wiele mniejsza od liczby przybywających tu turystów, którzy wybierają to miasteczko na miejsce swoich rodzinnych ferii. A mają do tego szczególny powód, ponieważ funkcjonuje tu kilkanaście stoków narciarskich wraz z całą bazą techniczną – wyciągami krzesełkowymi, talerzowymi i orczykowymi, wypożyczalniami, restauracjami, karczmami, parkingami itp. Do atrakcji typowo zimowych doliczyć można też wyścigi saniami, lodowisko, które otwierane jest na rynku oraz zimowe trasy piesze, na których przyszli alpejczycy szlifują swoje pierwsze umiejętności. Niewątpliwie jednak, poza okresem zimowym, Iwonicz Zdrój przejmuje kuracjuszy uzdrowisk, a samo miasto zamienia się w jeden wielki ośrodek sanatoryjny.

Lecznicze wody

Powód jest prosty i zawarty już w samej nazwie miejscowości. W Iwoniczu znajduje się wiele zdrojów, czyli po prostu ujęć źródlanej wody, która ma dodatkowo wiele pozytywnych właściwości, dzięki zawartych w niej pierwiastkom. Iwonicz słynie między innymi z ujęć wód chlorkowych, jodkowych, siarczkowych, borowych i sodowych (wikipedia.org). Liczne źródła wykorzystywane są zarówno do czerpania wody pitnej, jak i do wykonywania różnych kąpieli, okładów czy naparów na bazie takiej wody. W Iwoniczu najczęściej leczy się dolegliwości na tle reumatycznym i oddechowym, ale prowadzone są też kuracje z zakresu układu trawiennego i układu ruchu, w tym osteoporozę i otyłość. Szacuje się, że rocznie z kuracji leczniczych korzysta tu nawet do 10 tysięcy osób, przy czym nawet drugie tyle może przyjeżdżać i leczyć się prywatnie, łącząc wypoczynek z leczniczymi zabiegami i kuracjami oferowanymi w Iwoniczu.

4 przemyślenia nt. „Turystyka lecznicza i pijalnie wód – Iwonicz Zdrój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>