Urok Pienin – Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne to wieś o charakterze wypoczynkowym, umiejscowiona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim. Podlega pod gminę Czorsztyn. Położenie wsi w Pieninach nad rzeką Dunajec sprawia, że ma liczne grono swoich zwolenników, którzy z ogromną przyjemnością rezerwują tu noclegi, by mieć możliwość spędzania tutaj swojego wolnego czasu, nie tylko podczas dłuższego urlopu czy wakacji. Baza noclegowa () jest dość kameralna i ma klimat rodzinny, co też cieszy przyjezdnych. Wypoczynek może być urozmaicony – od wędrówek po górach, do uprawiania sportów wodnych na jeziorze Czorsztyńskim. Niektórzy początkowo decydują się na wypoczynek bierny, jakim jest relaks nad brzegiem rzeki. Miejscowość jest położona nie daleko Krościenka nad Dunajcem (http://www.dzieckobezstopni.pl/atrakcje-turystyczne-kroscienka-nad-dunajcem-646/), z którego możemy wybrać się na wiele pienińskich szlaków.

O czym szumią Sromowce Wyżne

W XIII wieku klasztor klarysek ze Starego Sącza był w posiadaniu Sromowiec. Posiadanie to było na mocy królewskiego nadania. W tym okresie uległy ożywieniu dawne szlaki handlowe, które przechodziły przez Pieniny, między innymi przez Sromowce Wyżne. Szlaki te były „wypracowane” przez starożytnych kupców, a czasem zapomniane, a następnie na nowo odkryte. Jeden ze szlaków szedł z Imperium Romanum aż do brzegów Bałtyku, ale raczej nie jest prawdopodobne, by miał cokolwiek wspólnego z Bursztynowym Szlakiem, przynajmniej nie w fazie wielkiego boomu na amber. W XIV wieku przybywają w te rejony koloniści z Niemiec, jednakże niemieckie osadnictwo powstrzymał król Kazimierz Wielki (http://www.piastowie.kei.pl/piast2/wielki.htm). Sromowce Wyżne to zdecydowanie jedna z najstarszych osad w Pieninach. Pierwotna nazwa wsi to Przekop, być może od konieczności przekopywania lasów, co miało na celu ochronę przejścia przez rzekę. W XIV wieku pojawia się sołectwo niemieckie za zgodą klarysek, wieś zmienia nazwę na Szram (od szczeliny skalnej). W tym czasie nastąpił podział wsi na Sromowce Wyżne i Sromowce Niżne. Powstał też zamek konstrukcji drewnianej, który dotrwał aż do czasów potopu szwedzkiego, kiedy to został przez najeźdźców doszczętnie zniszczony. Pieniny upodobała sobie ludność z Bałkanów – bardzo licznie przybywali tutaj pasterze z Rumunii i Albanii. Wiele słów i nazw wywodzi się z języka wołoskiego, wpisują się one w krajobraz górskiej multikultury.

Co daje pobyt we wsi?

Z pewnością pobyt w pienińskiej wsi to znakomita odskocznia od hałasu i zgiełku emitowanego przez współczesną cywilizację. Wieś jest poniekąd spoza XXI wieku, dzięki czemu można wytchnąć od problemów codziennego życia i nasączyć się krystalicznie czystą energią i powietrzem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>