Wycieczki górskie bieszczadzkimi połoninami

Bieszczady – na dźwięk tego słowa wielu osobom kręci się w oku łezka tęsknoty. Bo jak tu nie tęsknić za przepięknymi, rozległymi łąkami, z których roztaczają się niesamowite widoki zwłaszcza przy doskonałej przejrzystości powietrza? Z Chatki Puchatka na Połoninie Wetlińskiej bez trudu można dojrzeć oddaloną o blisko 200 kilometrów panoramę tatrzańskich szczytów.

Wędrówki bieszczadzkimi szlakami są odpowiednie dla osób w każdym wieku i praktycznie nie ma ograniczeń jeżeli chodzi o kondycję fizyczną. Szlaki są na tyle różnorodne, że zadowolona będzie zarówno rodzina z małym dzieckiem, która pragnie wybrać się na krótki spacer, jak i doświadczeni piechurzy, którzy na górskich kamieniach stracili już niejedną parę butów.

Najpiękniejsze widokowo są oczywiście szlaki prowadzące przez połoniny. Istnieje kilka możliwości odbycia takich wycieczek. Bardzo dobra ekspozycja jest ze wspomnianej Połoniny Wetlińskiej – z przełęczy Wyżnej prowadzi na nią także jeden z najłatwiejszych szlaków. Odrobiny doświadczenia wymaga zdobycie Połoniny Caryńskiej – jej stoki są bardziej strome niż Wetlinki, ponadto na całej długości szlaku nie ma żadnego schroniska turystycznego. W razie załamania pogody schronić się można jedynie w jednym z dwóch niewielkich drewnianych szałasów.

Bardzo popularnym szlakiem jest również niebieski szlak prowadzący z Wołosatego na przełęcz pod Tarnicą, a następnie za czerwonymi znakami schodzący do Ustrzyk Górnych. Podejście pod przełęcz zajmuje około 2 godzin i na całej trasie występują jedynie 2 bardziej strome podejścia, za to od szczytu na Szerokim Wierchu droga do wioski ciągnie się łagodnie w dół.

Prawdziwym wyzwaniem dla miłośników górskich wędrówek jest zdobycie Bukowego Berda. Jest to jeden z najbardziej niedostępnych bieszczadzkich szlaków. Problemy z jego zdobyciem rozpoczynają się już na etapie logistyki – w zasadzie jedynym sposobem na dotarcie do początku szlaku w Pszczelinach jest autostop. Szlak jest dosyć wymagający i powinny na niego wychodzić wyłącznie osoby o doskonałej kondycji. Po dotarciu do przełęczy pod Tarnicą, można zejść niebieskim szlakiem do Wołosatego, czerwonym do Ustrzyk Górnych lub kontynuować wycieczkę za znakami czerwonymi w kierunki Halicza i Rozsypańca.

Na wszystkich miłośników wypraw górskich czeka w Bieszczadach rozbudowana baza noclegowa, której szczegółowa oferta dostępna jest w lokalnych punktach informacji turystycznej oraz na stronach internetowych pod hasłem: „Bieszczady meteor”. Wachlarz możliwości noclegowych w Bieszczadach jest tak ogromny, że nawet najbardziej wymagający turysta znajdzie odpowiednie dla siebie miejsce do spania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>